SZAMBO BETONOWE
Szambo betonowe – informacje przydatne dla każdego inwestora.
Ścieki powstają w każdym domu. Dla wielu z nas jedynym wyjściem na pozbycie się tych nieczystości jest gromadzenie ich w szambach. Najpopularniejsze zbiorniki na ścieki wykonane są z betonu. Decydując się na budowę domu w okolicy, w której nie ma kanalizacji, a także z dala od innych zabudowań, musimy stanąć przed wyborem wykonawcy szamba betonowego. Firma Gozmak przedstawia Państwu swoją szeroką ofertę na szamba betonowe, zbiorniki żelbetonowe na nieczystości płynne jedno lub dwukomorowe, pojedyńcze lub łączone. Nasze produkty dostarczane są na plac budowy jako produkty gotowe – kompletne, szczelne szamba betonowe, zabezpieczone masą asfaltowo-kauczukową z płytą przykrywającą oraz z kominkiem. Na życzenie Klienta produkujemy także płyty najazdowe, wzmocnione do szamb.
Budowa szamba betonowego związana jest z przestrzeganiem pewnych norm bezpieczeństwa, które każdy inwestor musi spełnić, aby zapewnić jego bezpieczną i prawidłową eksploatację. Szamba betonowe są regularnie opróżnianymi zbiornikiami na nieczystości. Szambo zazwyczaj zbudowane jest tak, że część wierzchnia – połączona z powierzchnią ziemi posiada właz wykonany z żeliwa. Wewnątrz zbiornika zastosowana jest rura wywiewna, zapewniająca cyrkulację powietrza.
Przepisy budowlane nakazują wybudowanie szamba betonowego w określonych odległościach; są to:
– odległość od najbliższego budynku mieszkalnego – co najmniej 5 m
– odległość od studni – co najmniej 15 m
– odległość od granicy działki/drogi 7,5 m.
W przypadku budowy szamba na użytek gospodarstw domowych normy odległościowe mogą zostać zmniejszone, jest to jednak możliwe wyłącznie za zgodą Urzędu Gminy i Inspektora Sanitarnego na szczeblu wojewódzkim.
Decyzję w którym miejscu zbudujemy szambo, powinniśmy oznaczyć w planie zagospodarowania (składanym wraz z pozwoleniem na budowę) na wczesnym etapie planów budowy.
Jeśli uzyskaliśmy pozwolenie na budowę z innymi warunkami, a po fakcie zmienimy zdanie i zdecydujemy się na budowę szamba betonowego, należy zgłosić ten fakt w urzędzie na minimum 30 dni od planowania rozpoczęcia prac. Zgłoszenie winno zawierać:
– rodzaj i zakres wykonywanych prac
– termin rozpoczęcia budowy szamba betonowego.
EKSPLOATACJA – JAKA POWINNA BYĆ WIELKOŚĆ ZBIORNIKA BETONOWEGO NA SZAMBO?
Wielkość zbiornika to jedna z kluczowych decyzji, które musimy podjąć. Najprościej będzie przyjąć, że szacunkowo jeden domownik wytwarza od 70 do 100 litrów ścieków dziennie. Tak więc łatwo obliczyć, że dla 4-osobowej rodziny potrzebujemy zbiornika o pojemności minimum 5,6 m3, zakładając, że wywóz nieczystości odbywał się będzie co 14 dni.
Jeśli wymiary naszej działki pozwalają na większy zbiornik, zainstalujmy taki – oszczędzając sobie kosztów częstszego wywozu.
Warto również dowiedzieć się, jakimi wozami dysponuje lokalne przedsiębiorstwo wywozu ścieków, by zbiornik miał taką pojemność, która umożliwi wywóz nieczystości jednym kursem wozu asenizacyjnego.
SZAMBO BETONOWE – BUDOWA
Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe, a takim są właśnie szamba betonowe, zwykle wykonane są z betonu. Taki zbiornik można ustawić praktycznie na każdym rodzaju gruntu (gleby), należy jedynie pamiętać o bezwzględnym wymogu jego szczelności. Szamba betonowe firmy Gozmak są zabezpieczone masą asfaltowo-kauczukową, co powoduje, że są szczelne i bezpieczne dla środowiska. Nawet na terenach z wysokim stanem wód gruntowych, po opróżnieniu szamba zbiornik na nieczystości wykonany z betonu z pewnością nie będzie stwarzał nam problemów (nie zostanie on wyparty).
Zbiorniki betonowe na nieczystości płynne mają podstawową przewagę nad innymi: są trwałe, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo zaimpregnowane służą bezawaryjnie nawet 30 lat!
Etapy budowy szamba betonowego:
1. Pierwszy etap prac to wykonanie wykopu. Ze względu na duże rozmiary jakie mają szamba betonowe oraz głębokość wykopu pod nie, do tego etapu prac najlepiej użyć ciężkiego sprzętu. Wykop powinien być szerszy o ok 30 cm niż osadzany zbiornik betonowy na szambo.
2. Gotowe zbiorniki betonowe maja tę zaletę, że szybko się je montuje i nie jest konieczne zakotwienie ich w gruncie – jak to ma miejsce w przypadku szamb wykonanych z tworzyw lżejszych – np. z plastiku. Osadzenie zbiornika na dnie wykopu odbywa się z użyciem ciężkiego sprzętu – niezbędny jest samochód samowyładowczy (HDS). Następnie montowana jest płyta przykrywająca – koniecznie na zaprawę. Przestrzegamy przed montowaniem tego elementu szamba betonowego na piankę, jest to niedopuszczalne, lecz niestety zdarza się firmom montującym szamba betonowe! Ostatnią częścią tego etapu prac jest osadzenie sięgających poziomu terenu, elementów kominków inspekcyjnych. Kominki przykrywa się dostarczonymi razem ze zbiornikiem płytami włazowymi.
3. Szamba betonowe – etap trzeci montażu. Doprowadzenie ścieków do szamba.Do zbiornika podłącza się przewód kanalizacyjny wychodzący z budynku. Konieczne jest jego odpowiednie ułożenie. Często ten etap jest już gotowy, wykonany podczas innych prac na budowie. Jednakże w tym miejscu warto wspomnieć jakie są prawidłowe parametry montażu rury kanalizacyjnej. Rura musi być ułożona ze spadkiem, co najmniej 2 %, koniecznie na głębokości 1-1,5 m, około 10 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. Jeżeli z jakiś powodów na terenie budowy nie można spełnić tego warunku, rura kanalizacyjna może zostać ułożona wyżej, ale konieczne jest wówczas jej ocieplenie. Wszystkie połączenia trzeba uszczelnić. Gdy zaprawa „zwiąże” szambo betonowe można zasypać.
Istotna jest również wentylacja zbiornika. Należy pamiętać, że ścieki zawierają resztki pożywienia, detergenty, szczątki tkanin, papierów – sa więc siedliskiem bakterii i wirusów chorobotwórczych. Podczas beztlenowej fermentacji bakterie się mnożą, rozwijają się pasożyty, powstaje dwutlenek węgla i toksyczne gazy. Z tego właśnie powodu każdy bezodpływowy zbiornik na szamba musi posiadać odpowietrzenie. Jeżeli zbiornik nie będzie posiadał żadnych otworów wentylacyjnych, wytworzy sie w nim podcisnienie i ścieki nie będą spływały do szamba. Zbiorniki firmy Gozmak posiadają betonowy kominek wyprowadzony powyżej poziomu terenu (wg przepisów minimalna wysokość to 0,5 m powyżej poziomu terenu).
WYBÓR WYKONAWCY ZBIORNIKA NA NIECZYSTOŚCI PŁYNNE
Do montażu i produkcji szamba betonowego, najlepiej jest wybrać renomowaną firmę, służącą fachowym doradztwem, cieszącą się dobrą opinią, ze sporym doświadczeniem w realizowaniu tego typu inwestycji jakim jest budowa szamba betonowego. Niewątpliwie takim wiodącym producentem szamb i zbiorników na nieczystości płynne jest firma Gozmak. Produkowane przez nas szamba betonowe wykonane są z najwyższej jakości materiałów i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Zostały dopuszczone do produkcji przez Państwowy Instytut Badawczy ( m.in. Instytut Ochrony Środowiska).
Szambo betonowe, plastikowe a może z kręgów?
Budowa własnego domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe. Wielu inwestorów szacując początkowo kosztorys – w późniejszym czasie dochodzi do wniosku, że cała inwestycja kosztuje o wiele więcej. Dzieje się tak z wielu względów: drożeją materiały i usługi, pojawiają się nieoczekiwane kłopoty, konieczne jest użycie innych, droższych rozwiązań itp. Konieczne jest wówczas wypracowanie kompromisu, szukanie oszczędności i podjęcie decyzji o ich zastosowaniu.
Otrzymujemy zapytania na temat budowy szamba betonowego z gotowych kręgów. Absolutnie odradzamy szukanie rozwiązań w tym zakresie. Budowa szamba betonowego powinna zostać przeprowadzona solidnie – tak aby za kilka lat nie wykonywać tego zadania ponownie. Jako producent szamba betonowego zalecamy powierzenie montażu specjalistycznej firmie, gdyż tylko sprawdzone produkty, posiadające aprobatę techniczną gwarantują Państwu poprawne funkcjonowanie szamba betonowego, bez konieczności ponownego niszczenia zagospodarowanego wokół domu terenu, ogrodu itp.
Szamba z kręgów – popularne jeszcze niegdyś, są rozwiązaniem nieco tańszym, lecz niezwykle kłopotliwym. Bardzo trudno jest w warunkach domowych wykonać prawidłowe połączenie dna szamba z kręgami, oraz poszczególnych kręgów. Szambo takie z całą pewnością będzie nieszczelne, a trujące ścieki po pewnym czasie prawie napewno będą przenikać do gleby.
Szamba betonowe firmy Gozmak, które oferujemy, są wyprodukowane w warunkach fabrycznych, z najwyższej jakości betonu, zaizolowane – więc są szczelne, bezpieczne i ekologiczne, a dzięki temu, że zamawiacie je Państwo bezpośrednio u producenta – mają najlepszą cenę ! Zapraszamy !
Realizujemy zamówienia na szamba betonowe w całej Polsce, między innymi: Poznań, Łódź, Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Lublin.
Zobacz szamba betonowe Gozmak na Google +
Zespół firmy Gozmak.