Program Moja Woda cieszy się ogromną popularnością. Rządowe dofinansowanie w wysokości do 6 tys zł zachęca do inwestycji. Większośc Inwestorów mierzy się z przedsięwzięciem po raz pierwszy, zatem mają oni wiele wątpliwości i pytań. W tej sekcji przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zbiorników na deszczówkę oraz warunków i sposobu ich montażu.
Jaka najlepsza pojemność zbiornika na deszczówkę domu jednorodzinnego?
Przyjmuje się, że na każde 25m2 powierzchni dachu, z którego zamierzamy zbierać deszczówkę, zbiornik winien mieć 1m3 wody. Czyli dla dachu o powierzchni 100m2 potrzebujemy zbiornik minimum 4m3.
Czy warto kupić większy zbiornik na deszczówkę?
Jeśli tylko warunki na to pozwalają, dysponujemy odpowiednimi finansami oraz terenem – warto kupić większy pojemnik na deszczówkę. Czasami opady są tak silne, że zgromadzona w zbiorniku na deszczówkę woda się nie mieści i przelewa się, a my tracimy wodę, którą w późniejszym czasie moglibyśmy wykorzystać.
Zachęceni zbieraniem deszczówki, widząc skuteczność i oszczędność naszej inwestycji, bardzo często w kolejnych sezonach rozbudowujemy instalację doprowadzając wodę opadową z innych miejsc: budynków gospodarczych itp. Przemyślmy zatem swoją sytuację i jeśli warunki ku temu sprzyjają – zakupmy większy zbiornik. Zaoszczędzimy na kosztach ponownej instalacji (wykop, zasypanie, zniszczenia terenu ogródka).
Czy zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia?
Szczelne zbiorniki do których zbieramy deszczówkę nie zmieniają stanu wód gruntowych, a to oznacza, że nie wpływają na wielkość zasobów wodnych. Zatem nie można ich uznać za urządzenia wodne i tym samym ich montaż nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Jednakże inna interpretacja tego zapisu może wprowadzić wątpliwości. Wody opadowe zbierane np z dachu domu do zbiornika na deszczówkę nie trafiają do gruntu, zatem ma to wpływ na wielkość zasobów wodnych.
Powszechnie przyjęto, że montaż zbiorników do 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę. Jednak poszczególne jednostki mogą różnie interpretować ten przepis. Najbezpieczniej zatem zapytać o tą kwestię Starostwo powiatu na terenie którego planujemy inwestycję – unikniemy nieporozumień i ewentualnych kłopotów.
Jaki jest koszt zbiornika na deszczówkę?
Cena betonowego zbiornika na deszczówkę zależy od jego pojemności i waha się od 2300 pln netto za zbiornik betonowy o pojemności 5m3 do 3300 pln netto za zbiornik betonowy o pojemności 10m3. Osobno płatne są koszty transportu oraz montażu zbiornika w wykopie, gdzie wymagany jest podnośnik HDS.
Czy woda w zbiorniku na deszczówkę zamarza?
W przypadku podziemnych zbiorników zamarzanie wody nie jest możliwe, gdyż zbiornik jest wkopany poniżej strefy przemarzania gruntu.
Zbiorniki naziemne narażone są na działanie niskich temperatur i w tych drugich woda może zamarznąć.