Zbiorniki na gnojowicę
Zbiorniki na gnojowicę produkowane przez firmę Gozmak posiadają aprobatę techniczną. Są wyprodukowane zgodnie z wszelkimi wymaganiami określanymi przez normy UE.
Proponowane przez nas zbiorniki na gnojowicę są przystosowane do przechowywania płynnych odpadów będących produktem ubocznym w procesie hodowli trzody chlewnej. Przefermentowana gnojowica jest cennym produktem. Jej wartość użytkowa ze względu na zawartość cennych składników pokarmowych jest oczywista. Zawiera podstawowe związki – mikroelementy: azot, potas i fosfor – konieczne i wykorzystywane do wzrostu i życia przez wszystkie rośliny. Związki pochodzące z gnojowicy są bardzo dobrze wchłaniane przez rośliny.
Przefermentowana gnojowica tak jak i inne nawozy naturalne przyczynia się do wzrostu zawartości próchnicy w glebie i poprawia jej żyzność. Jednak jej nieprawidłowe przechowywanie, utylizowanie bądź wylewanie może przyczynić się do skażenia gleby, wody oraz powietrza. Ze względów sanitarnych konieczne więc jest prawidłowe jej przechowywanie. Do tego celu proponujemy Państwu żelbetowe zbiorniki.
Jakie parametry powinny spełniać zbiorniki na gnojowicę?
Zbiorniki na gnojowicę służą do przechowywania płynnych odchodów zwierzęcych, dlatego też są one podatne na korozję. Planując budowę takiego obiektu, należy zadbać o to, by spełniał on pewne parametry:
1. Zbiorniki na gnojowicę bezwzględnie powinny być budowlami szczelnymi, z nieprzepuszczalnym dnem i ścianami. Ich złącza należy zabezpieczyć powłokami ochronnymi.
2. Do ich budowy należy stosować materiały/wyroby odporne na oddziaływanie środowiska. Ich konstrukcje powinny być zabezpieczone przed powstawaniem odkształceń, pęknięć i rys, powodujących naruszenie szczelności zbiorników na gnojowicę.
3. Zbiorniki betonowe na gnojowicę powinny być wykonane co najmniej z betonu B-20. W przypadku, gdy w zbiorniku ciśnienie wynosi do 0,05 MPa – stosujemy beton zwykły, natomiast przy ciśnieniu wyższym – należy zastosować beton hydrotechniczny. Składniki betonu nie powinny mieć wpływu na korozję zbrojenia.
4. Zbrojenie betonu w tego typu zbiornikach powinno być użyte z naddatkiem uwzględniającym korozję.
Jakie należy zachować odległości planując zbudować zbiorniki na gnojowicę?
Zbiorniki na gnojówkę – zamknięte
– od otworów okiennych i drzwiowych 15 m,
– od magazynów środków spożywczych, a także obiektów budowlanych przetwórstwa rolno-spożywczego- 15 m,
– od granicy działki sąsiedniej – 4 m,
– od budynków magazynowych ogólnych, silosów na zboże, pasze i kiszonki – 5 m
Zbiorniki na gnojówkę – otwarte.
– od otworów okiennych i drzwiowych – 30 m,
– od budynków przetwórstwa rolno-spożywczego i magazynów środków spożywczych
– 50 m,
– od budynków magazynowych pasz,ziarna 10 m,
– od granicy sąsiedniej działki 4 m,
– od silosów na zboże i pasze – 5 m,
– od silosów na kiszonki – 10 m.
Realizujemy zamówienia na zbiorniki na gnojowicę na terenie całej Polski, między innymi w miastach: Poznań, Łódź, Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Lublin.
Produkujemy także zbiorniki na deszczówkę, gnojówkę oraz inne nieczystości płynne. Zobacz ofertę
Zapraszamy do zapoznania się z poradami budowlanymi dotyczącymi budowy szamba w zakładce Porady budowlane
Zobacz także szamba betonowe Gozmak na Google +